Ak ste učiteľ, alebo odborný pracovník, ktorý pracuje s deťmi, alebo ste rodič, ktorý sa doma každý deň učí so svojím dieťaťom, zrejme budete veľmi dôverne poznať situáciu, kedy sa márne snažíte dieťaťu niečo vysvetliť, usilujete sa získať jeho pozornosť, no ono sa nechá vyrušiť akýmkoľvek okolitým podnetom. Raz niečo šuchne buchne pri dverách, inokedy prejde niekto po chodbe, alebo sa súrodenec presunie do vedľajšej izby, alebo niekde ďaleko, ďaleko letí lietadlo a vaša ratolesť vám už oznamuje, že ho počuje. Skrátka, zúfalstvo na všetkých frontoch.

Viete, čo môže v pozadí takýchto prejavov u dieťaťa stáť? Takéto dieťa môže byť napríklad veľmi výrazne senzitívne v oblasti tzv. nižších frekvencií, kedy počuje zvuky, ktoré väčšina z nás ani veľmi neregistruje, no ono ich nedokáže odfiltrovať, vytesniť. Stále ho zaťažujú, musí im venovať pozornosť, čo ho samozrejme zaťažuje a výrazne sťažuje možnosť zamerať pozornosť na podstatné úlohy. Alebo môže byť v pozadí naopak aj znížená senzitivita v oblasti tzv. vyšších frekvencií, ktoré sú primárne zodpovedné za spracovávanie reči.

V momente, kedy je v miestnosti pustený napríklad televízor, alebo sa učiteľ pohybuje pri výklade látky po triede, môže byť pre dieťa problém lokalizovať presne zvuk, identifikovať správne počuté a v dostatočnom čase zareagovať.

Niekedy môže časť povedaného doslova akoby vypustiť, nezachytiť. Ak sa snaží sústrediť sa na to, čo mu niekto hovorí, ale niekto v miestnosti niečo šepká, odpútava to jeho pozornosť, prestáva byť schopné sa koncentrovať a uniká mu obsah povedaného aj napriek jeho snahe. Ak mu dáme viac úloh za sebou, urobí prvú, alebo poslednú, alebo žiadnu. A my si mylne myslíme, že primárny problém tkvie v oslabenej pamäti.

Problémy s koncentráciou?

Ak nemáme sluchové spracovávanie na veľmi dobrej úrovni, čokoľvek týkajúce sa reči a jazykových procesov, stojí dieťa podstatne viac námahy, než by bolo žiaduce.

Ak si chcete byť istý, či by Vám, alebo Vášmu dieťaťu mohol byť JIAS sluchový tréning nápomocný, vyplňte dotazník a my sa vám ozveme.

Je pre vás alebo vaše dieťa JIAS program vhodný?
Vyplňte nižšie uvedený dotazník, a na základe získaných informácií vám na túto otázku odpovieme.

dospelý dieťa

Kontaktujte nás

Máte otázky? Odpovieme vám! Veľmi dobre vieme, že sa jedná o komplexnú tému, ktorá vyvoláva ďalšie a ďalšie otázky. Preto ak máte stále nejasnosti alebo otázky, neváhajte nás kontaktovať a radi vám zodpovieme vaše otázky.