Komplexný a individuálny prístup je základom úspechu.

Od 9. októbra 2018 13 novembra, 2022 Aktuality, Odborné články

Na dieťa je potrebné nazerať komplexne, čo znamená, že ak chceme zistiť, čo stojí za jeho neúspechmi v školských zručnostiach alebo v sociálnom kontakte či v problematickom správaní, je potrebné poznať aj to, akým spôsobom prebiehalo tehotenstvo matky, aký priebeh mal pôrod, ako napredoval psychomotorický ale aj rečový vývin dieťaťa, ktoré choroby prekonalo, aké sú vzájomné vzťahy v rodine ale napríklad aj to, aké jedlá dieťa preferuje.

Začiatkom augusta nás navštívil 8r. chlapec, ktorý má problém so sústredením, často potrebuje prestávky pri písaní domácich úloh, má ťažkosti s čítaním a zapamätaním si textu, rýchlo sa unaví, je ľahko vyprovokovateľný a dokáže sa rýchlo nahnevať. Trpí častými bolesťami hlavy.

Odhliadnuc od toho, že sme na úvodnej konzultácii nastavili tohto chlapčeka na pohybový program INPP, odporúčali sme rodičom zmenu stravy, ktorá sa nám zdala byť kľúčová k vyriešeniu niektorých z jeho ťažkostí. Aj keď nie sme odborníkmi na úpravu stravy, dokážeme rodičov naviesť k riešeniu problémov, ktoré môžu súvisieť práve s trávením a tým pádom aj zaťažením nervového systému. Jedná sa väčšinou o jednoduché a všeobecné pokyny, ktoré sú nám v zásade všetkým jasné (ako napr. doplniť do stravy probiotiká a prebiotiká, vylúčiť sladkosti, mať pravidelný režim stravovania, nevynechávať raňajky atď.), avšak niekedy nám rodičom nie je vždy jasný ich veľký význam.

Keďže na klienta a jeho ťažkosti nahliadame komplexne, dôležitou súčasťou našej práce bol aj hlbší rozhovor s mamou, na ktorej sme si všimli výraznú únavu, smútok a vyčerpanie. Z rozhovoru vyplynulo, že rodinná situácia nie je ideálna, otec trávi príliš veľa času v práci, mama nesie na svojich pleciach všetky povinnosti za deti i domácnosť, a svoju vlastnú prácu. S mamou sme sa dohodli na určitých krokoch, ktoré je doma potrebné urobiť, aby sa zmenila aj atmosféra doma, pretože tá na deti taktiež veľmi silno vplýva. Keď mama nie je v pohode, ani deti nemôžu byť v pohode.

Hneď na prvom kontrolnom stretnutí po 7 týždňoch od úvodnej konzultácie sme sa dozvedeli, že chlapca už hlava vôbec nebolieva, býva menej unavený, večer sa mu ľahšie zaspáva, v pokoji prespí celú noc a ráno sa budí svieži. Už nebýva ani taký podráždený, ako to bolo predtým. V tomto prípade rodičia zapracovali aj na vzájomnom vzťahu. Zo slov mamy citujeme: „Celkovo doma je väčšia pohoda. U psychologičky sme boli spolu s mužom a konečne sa tak viac ponoril do situácie doma. Začína si uvedomovať, že rodina je dôležitá a že musí tráviť doma viac času ako trávil. Začal teda dlhšie spať, neskôr chodiť do práce, je viac s deťmi, sme doma všetci spokojnejší. Dokonca začal s malým čítať a malý to má veľmi rád. Nemám toho na svojich pleciach už toľko, čo je pre mňa veľká úľava“.

Veríme, že takto sa krôčik po krôčiku dopracujeme k tomu, aby sa chlapcovi a celej rodine v rámci ich možností, podarilo dosahovať čo najlepšie výsledky. Pretože len takáto komplexná práca má podľa nás zmysel.

Katarina Sipos

Autor Katarina Sipos

Katarína Sipos je národná riaditeľka JIAS pre Slovensko a Česko.

Ďalšie príspevky od Katarina Sipos