JIAS sluchová stimulácia – mýty a fakty.

Od 21. júna 2018 13 novembra, 2022 Aktuality, Odborné články

JIAS sluchová stimulácia je sluchový program zameraný na stimuláciu sluchového spracovania t.j. sluchvoých dráh vedúcich od sluchového orgánu do tzv. audiotívneho kortexu, čiže sluchovej kôry. Mnohé deti, alebo dopelí, ktorí k nám prichádzajú nemajú problém s tým, že by nepočuli dosť dobre. Majú ale problém s tým, že čo počujú, nevedia dostatočne a adekvátne spracovať. Deťom tak často môžu robiť problémy diktáty, alebo nerozumejú dlhšej verbálnej inštrukcii, alebo sú veľmi ľahko vyrušitelné okolitými zvukmi, čo oslabuje ich koncetntráciu. Taktiež môžu byť precitlivelé na rôzne zvuky, vyhýbajú sa kolektívu, práca v tzv. open space je pre nich veľmi vyčerpývajúca (v prípade dospelých). Sú to často deti, ktoré majú oneskorený, alebo narušený vývin reči, veľmi zlú výslovnosť, alebo rôzne poruchy učenia (predovšetkým dyslexiu). Mnohí títo klienti môžu z tohto programu profitovať.

Dovoľte nám, aby sme aj touto cestou ozrejmili niekoľko informácii o tomto programe, ktoré by pre Vás mohli byť zaujímavé.

  1. Z viacerých strán sa dozvedáme, že sa o sluchovej stimulácii JIAS hovorí (či už v laickej alebo odbornej verejnosti), že nezahŕňa inštumentálnu hudbu a , že používa výhradne syntetickú hudbu. Radi by sme Vás upozornili na to, že tieto informácie nie sú založené ani na pravde, ani na dostatočných znalostiach o JIAS sluchovom programe. V rámci JIAS používame skladby, ktoré obsahujú aj inštrumentálnu hudbu pozostávajúcu z viacerych reálnych nástrojov. Sluchový program JIAS obsahuje taktiež pôvodné zvuky tzv. Volfove zvuky, ktoré výraznym spôspobom dokážu stimulovať rečové centrum v ľavej hemisfére. Voľba skladieb závisí od mnohých faktorov – od veku klienta, od spektra tažkosti, od výsledkov diagnostiky od požadovaného cieľa, ktorý chceme s klientom dosiahnuť atď.
  2. Spektrum frekvenii.
    Každá jedna hláška slovenského jazyka pozostáva zo zhluku určitých konkrétnych frekvencii. Ak dieťa alebo dospelý nedostatočne presne zachytáva ktroúkoľvek frekvenciu, môže byť jeho porozumenie negatívne ovplyvnené. Na to, aby sme rozlíšili, či sa jedná o hlášku A alebo E, je kľúčových prvých 40 milisekúnd. Čiže sluchové spracovanie musí byť naozaj dostatočne rýchle a presné. Ak niekde na sluchových dráhach dochádza k oneskoreniu (môže sa tak diať z rôznych dôvodov), človek si ľahko hlášky zamení. Ak si zameníme hlášky, môžeme zrazu počúť iné slovo. Ak si zameníme slovo, môže nám to zmeniť celý kontext, výsledkom čoho je oslabené porozumenie a rečové deficity (okrem iného).

V rámci JIAS postupujeme cielene spôsobom postupného rozširovania frekvenčného rámca. Jednak nasledujeme vývin – sluchového spracovania sa vyvíja od nižších po vyššie frekvenice, a jednka bolo vyskúmané, že mozog sa podsttne lepšie adaptuje a integruje zmeny, ak ho najskôr vystavujeme užšiemu frekvenčnému rozsahu nejaký čas, a ten postupne rozširujeme. Iné sluchové stimulácie používajú celé spektrum frekvencii hneď od začiatku. Dlhodobý efekt takéhoto prístupu však ešte nebol vedecky preskúmaný žiadnou štúdiou.

V prípade, že máte záujem, dozvedeiť sa viac o sluchovom programe JIAS, všetko potrebné nájdete na www.jias.sk

Radi Vám zodpovieme akúkoľvek otázku, alebo nejasnosti.

info@avare.sk alebo 0948 847 980


Katarina Sipos

Autor Katarina Sipos

Katarína Sipos je národná riaditeľka JIAS pre Slovensko a Česko.

Ďalšie príspevky od Katarina Sipos