Mávate pri počúvaní hudby zimomriavky? Patríte k ľuďom s unikátnym mozgom!

Od 6. októbra 2017 Aktuality

Mimoriadne zvláštny pocit, aký zažívajú niektorí ľudia pri počúvaní hudby, respektíve istých skladieb, sa dočkal zaujímavého vedeckého vysvetlenia.

CAMBRIDGE 30. septembra – Možno poznáte ten pocit dôverne aj vy, keď sa vám pri počúvaní istej skladby urobia po tele zimomriavky. Možno si vtedy pomyslíte, že táto pieseň je ako stvorená pre vás, fascinuje vás a zrejme ste sa práve do nej zamilovali. V skutočnosti je však za tým oveľa viac, čo si dokonca vyžiadalo vedecký výskum.

Nádej pri liečbe depresií

To, prečo sa ľuďom zvyknú po tele robiť pri počúvaní niektorých skladieb zimomriavky alebo husia koža, sa pokúsil vysvetliť bývalý študent z Harvardu Matthew Sachs. Pre svoj výskum získal 20 študentov, z ktorých však požadované pocity pri počúvaní hudby dokáže prežívať len polovica z nich.

Zistilo sa, že ľudia, ktorým sa pri počúvaní hudby urobí husia koža, majú odlišné štruktúry mozgu ako tí, ktorí neprežívajú pri hudbe žiadne väčšie emócie, najmä nie také, ktoré sa prejavia aj fyzicky, teda v podobe zimomriavok.

Spomínané štruktúry majú podľa výskumu hustejší objem vlákien, ktoré spájajú sluchovú kôru s oblasťami, ktoré spracovávajú emócie, takže môžu spolu lepšie komunikovať, píše portál Neuroscience News. Schopnosť vzniku husej kože pri počúvaní hudby zároveň znamená, že takýto človek disponuje silnejším a intenzívnejším emočným prežívaním.

Cieľom mladého výskumníka je teraz zistiť, čo spôsobuje takéto reakcie z neurologického hľadiska, to by totiž mohlo pomôcť pri liečbe psychických problémov či ochorení. Napríklad depresia vyvoláva neschopnosť zažívať radosť z každodenných vecí, takže vhodnou terapiou by mohla byť práve hudba.

Zdroj: www.dobrenoviny.sk

Katarina Sipos

Autor Katarina Sipos

Katarína Sipos je národná riaditeľka JIAS pre Slovensko a Česko.

Ďalšie príspevky od Katarina Sipos